Algebra House
  • Ask a Question
    • Answered Questions
  • Examples
  • State Test Practice
    • Algebra 1 State Test Practice
    • Geometry State Test Practice
  • ACT and SAT
  • Calculators
    • Problem Solver
    • Graphing Calculator
    • 3D Graphing Calculator
  • Contact
    • Contact Algebra House
    • Leave a Tip


​
​Answered Questions

Find the median

9/30/2021

0 Comments

 
What is the median of the following data: 43, 67, 33, 79, 33, 89, and 21?

Read More
0 Comments

How many sheets of paper will be needed?

9/22/2021

0 Comments

 
Ellen wants to send letters to 18 of her friends. Half of the letters will need a sheet of paper each to print and
the other half will need 3 sheets each to print. How many sheets of paper will be needed altogether?

Read More
0 Comments

How old is he now?

9/22/2021

0 Comments

 
Anita is twice as old as Ramat, but three years ago, she was two years older than Ramat now.
​How old is Ramat now?

Read More
0 Comments

Find the dimensions of the rectangle

9/20/2021

0 Comments

 
The area of a rectangle is 77 ft², and the length of the rectangle is 3 ft more than twice the width. Find the dimensions of the rectangle.

Read More
0 Comments

Selling video games

9/16/2021

0 Comments

 
The Game Shop sells used video games for $19.90 each. On Saturday, they made $298.50 on used video games. How many used video games did they sell?

Read More
0 Comments

Write the ratio in lowest terms

9/14/2021

0 Comments

 
Write the ratio as a fraction in lowest terms 35 minutes to 5 hours.

Read More
0 Comments

Probability of a blue gumball

9/14/2021

0 Comments

 
A machine contains red, blue, yellow and green gumballs. John buys one gumball from the machine. Which of the following could be the probability that the gumball John buys is blue?
Is the answer: 17/4, 1.28, 4/17, or 9 ?

Read More
0 Comments

Simplify the expression

9/10/2021

0 Comments

 
How do you simplify -[4 - (3 - 7)²] ?

Read More
0 Comments

Find the difference of the two polynomials

9/8/2021

0 Comments

 
What is the difference of the two polynomials?

(9x² + 8x)  –  (2x² + 3x)

Read More
0 Comments

Find the cost per soda

9/8/2021

0 Comments

 
​A pack of 12 sodas costs $5.04. What is the unit rate in dollars per soda?

Read More
0 Comments
<<Previous

    Ask a Question
    Picture
    Latest Videos
    Picture

    Archives

    March 2023
    February 2023
    January 2023
    December 2022
    October 2022
    September 2022
    August 2022
    July 2022
    June 2022
    May 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020

In case you missed it:
Search algebrahouse.com:
Go Home
​​Ask a Question
Answered Questions
Algebra Examples
State Test Practice

ACT and SAT Practice​
Blog
Notes Archive

​Problem Solver
Graphing Calculator
3D Graphing Calculator
​Leave a Tip
  • Ask a Question
    • Answered Questions
  • Examples
  • State Test Practice
    • Algebra 1 State Test Practice
    • Geometry State Test Practice
  • ACT and SAT
  • Calculators
    • Problem Solver
    • Graphing Calculator
    • 3D Graphing Calculator
  • Contact
    • Contact Algebra House
    • Leave a Tip