0 Comments
Madison bought b pounds of bananas and p pounds of pears and spent a total of $10.38. The price of
bananas is $0.60 per pound. The price of pears is $1.74 per pound. Create an equation that models the total amount of money that Madison spends on fruit.
Sam ran a distance represented by the expression 2x + 12. Lee ran a distance represented by the expression 6x + 36. Which describes how the distance that Lee ran compares to the distance that Sam ran?
A.) The distance that Lee ran is 2 times the distance that Sam ran B.) The distance that Lee ran is 3 times the distance that Sam ran C.) The distance that Lee ran is 4 times the distance that Sam ran D.) The distance that Lee ran is 6 times the distance that Sam ran
A concert hall is in the shape of a rectangle. Its floor has a length of (x + 6) meters and a width of (2x - 3) meters. Which of the following simplified expressions represents the area of the floor?
A.) 2x² + 9x - 18 B.) 2x² + 15x - 18 C.) x² + 5x - 18 D.) x² + 9x + 18
The total cost (c) in dollars of renting a sailboat for n days is given by the equation
c = 120 + 60n If the total cost was $360, for how many days was the sailboat rented?
Which of the following represents the linear equation 2x = y + 3 in slope-intercept form?
A.) 2x + y = 3 B.) 2x - y = 3 C.) y = 2x - 3 D.) y = 2x + 3
A train travels 250 miles at a constant speed (x), in miles per hour.
Enter an equation that can be used to find the speed of the train, if the time to travel 250 miles is 5 hours.
Juan buys peaches and grapefruit at the store. He writes the equations shown to model the relationship between the number of pounds of peaches, p, and the number of pounds of grapefruit, g, that he buys.
p + g = 2.5 1.58p + 1.09g = 3.46 What is the total number of pounds of peaches and grapefruit that Juan buys?
An equation is given.
5y - 2x = 5 Create an ordered pair that represents one point on the graph of the equation. |
Latest Videos
Algebra 1 State Test Practice Archives
November 2021
|