A pack of 12 sodas costs $5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
Just divide the dollars by the sodas.
$5.04 ———— = unit rate in dollars per soda {divided the dollars by the sodas} 12 = $0.42 per soda {divided} Ask the House
0 Comments
Your comment will be posted after it is approved.
Leave a Reply. |
Latest Videos
Archives
November 2024
|